
02.02.2025 |Artikel af Tom Madsen, Ejendomsmægler & Valuar, Partner
Mens jeg skriver disse ord, er der både koldt og mørkt udenfor – det blæser ovenikøbet.
Men! – du mærker sikkert også at der er kommet flere lyse timer. Det tror jeg vi alle er glade for, og giver forventninger til det kommende forår.
På boligmarkedet har vi allerede taget hul på foråret – og der har ikke engang rigtigt været vinter!
Kort sagt kom vi flyvende ud af 2025, og 2026 er startet på samme måde. Kulde og blæst har ikke kunnet holde boligkøberne hjemme, og der er rift om de boliger og sommerhuse, der kommer til salg.
Faktisk har jeg fornyligt læst, at andelen af boliger til salg, der også bliver solgt, er tæt på rekordhøj. Det vil sige, når du som boligsælger sætter din bolig eller sommerhus til salg, får du den også solgt!
Det understøtter i høj grad et bevægeligt og aktivt boligmarked, når boligsælgerne får solgt, og kan få købt den næste bolig.
Det betyder også at vi igen har udsigt til rekorder på salget af boliger. I uge 4 i år blev der solgt 10% flere boliger end uge 4 i 2025. Og hele 36% flere boliger end gennemsnittet for uge 4 i 2015-2019. Så jo – der er fart på!
Som ejendomsmægler havde jeg en fest i 2025! – og gik ind i 2026 med tårnhøje forventninger og ambitioner. Allerede nu tør jeg godt sige, at de forventninger ser ud til at blive indfriet her i endnu et rigtigt godt bolig-år!
Venlige hilsner
Tom Madsen
Ejendomsmægler & valuar