
Alle er vist klar over, at boligmarkedet i København har været vildt i de senere år… Det er det stadig – men nu er udviklingen for alvor ved at brede sig længere ud, så endnu flere får del i den gode stemning på boligmarkedet.
I f.eks. Østjylland er salget steget 13% i april, mens det generelle boligsalg kun er steget 6%.
Udviklingen bekræfter i høj grad de meldinger jeg selv hører og konstaterer fra vores afdelingsnet i Ejendomsmæglerfirmaet John Frandsen. Der er gang i boligmarkedet, og aktiviteten er stigende.
Det er min helt klare forventning, at den positive udvikling i de mere lokale boligmarkeder udenfor de største byer vil fortsætte resten af året, og jeg tør endda spå at den vil fortsætte længere endnu.
En anden solstrålehistorie er sommerhusmarkedet. I april blev der solgt 3. flest antal sommerhuse, som Boligsiden nogensinde har registreret for april. Hele 15% flere sommerhuse blev der solgt i april i forhold til sidste år.
Sommerhusmarkedet har vist sig endog meget stærkt, og også denne udvikling ser jeg kun fortsætte i år og kommende år. Solen skinner på Danmark og det danske boligmarked, og nu er der endnu flere der kan nyde solskinnet!
Og på den note – husk, at uanset om du går med tanker om at sælge din bolig eller ej, skal du og dine nærmeste huske at nyde den danske sommer, mens den er her. Nyd de stille solskinsmorgener med en kop kaffe på terrassen, find grillen frem, sørg for øl og rosé på køl og hyg dig i gode venner og families selskab.
Rigtig god sommer når du og din familie kommer dertil!
Venlige hilsner
Tom Madsen
Ejendomsmægler & valuar