Slotsgade 11,
6100 Haderslev
Denne charmerende og rummelige ejendom er beliggende centralt på Slotsgade 11 i Haderslev og rummer hele 224 m², 88 m² erhverv og stor kælder på 76 m². Ejendommen er opført i år 1800 og emmer af historie og charme, samtidig med at den tilbyder et væld af muligheder for den kreative køber. Huset har tidligere været anvendt som keramikværksted, hvilket gør det oplagt til både bolig og erhverv.Planløsningen byder på mange store rum, som let kan tilpasses individuelle behov og ønsker. Her er plads til både familieliv, arbejdsrum og kreative projekter. Den hyggelige have fungerer som et skønt, grønt frirum midt i byen og indbyder til afslapning, samvær og udeliv. Derudover er der mulighed for indgang til ejendommen fra Høppners Gård, hvilket giver ekstra funktionalitet og anvendelsesmuligheder.
Ejendommen er renoveret i år 1978 og senere byfornyet i 1995 og fremstår som et solidt byhus med masser af potentiale for modernisering og personlig prægning. Beliggenheden i Haderslevs bymidte sikrer kort afstand til byens butikker, caféer, kultur og havnemiljø. En sjælden mulighed for at erhverve en ejendom med både historie, charme og mange anvendelsesmuligheder.
Indretning:
Stueplan: 2 gode reelle rum, som har været anvendt som udstilling/galleri, tidligere kermikværksted og hyggelig udestue. 1. og 2. salen er indrettet til bolig og byder på i alt 5 værelser, 2 badeværelser, køkken samt 2 stuer. Kælderen består af flere disponble rum i varierende størrelser og kan også indrettes efter behøv, hvis der er er brug for at sammenlægge nogle af rummene.
Mulighed for leje af garage i nærheden.
Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!