Gefionsvej 5, Skibbild,
7480 Vildbjerg
Velkommen til Gefionsvej 5 i Skibbild.Arkitektur, atmosfære og en udsigt, der sætter prikken over i’et.
Her venter jer en helt særlig bolig, hvor den arkitektoniske stil, de forskudte plan og de mange store vinduespartier skaber en bolig med masser af karakter. Huset er opført af en lokal murermester og ligger på en skøn grund, hvor naturen nærmest bliver en del af boligen.
Hjemmets naturlige samlingspunkt er det store køkken/alrum med loft til kip, hvor gulvvarmen sørger for komfort under fødderne, mens de store vinduespartier inviterer haven og udsigten helt ind. Herfra er der kig ned mod parken, hvor både sø og discgolfbane er med til at understrege den attraktive beliggenhed.
Fra alrummet fortsætter boligen ind i den gode stue, hvor lyset, loftshøjden og den karakteristiske murstensvæg skaber en fantastisk ramme om hverdagen. De store vinduer trækker haven og naturen helt ind i rummet, mens de forskudte plan giver boligen en spændende rumlighed.
På det øvre plan finder I tre gode værelser samt boligens to badeværelser, begge med gulvvarme. Her er oplagt plads til både forældreafdeling, børneværelser og hjemmekontor – og planløsningen gør det nemt at skabe en hverdag, hvor alle får deres eget.
Udenfor venter en grøn og særdeles velholdt have, hvor store træer, hække og buske skaber en privat og rolig oase. Fra haven er der en skøn udsigt over de grønne omgivelser, og beliggenheden lige op ad parken der giver en helt særlig følelse.
Til ejendommen hører desuden en stor garage på 36 m² med plads til to biler. Hertil kommer et praktisk skur med god opbevaringsplads og mulighed for at indrette et værksted.
Gefionsvej 5 er til jer, der ikke nødvendigvis leder efter det mest moderne hjem, men efter noget med karakter og kant. Et hus med arkitektoniske detaljer, varme materialer, spændende rum, en fantastisk have og en arkitektur der bare skal opleves!
Velkommen hjem!
Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!