Svostrupvej 16,
8883 Gjern
Skøn ejendom i Gjern Bakker – midt i naturen og omgivet af skovGrundareal: 5.559 m²
Bolig med tilbygning – ideel som flerfamiliebolig
På en af de smukkeste naturgrunde lige uden for Gjern finder du denne charmerende ejendom. Her er der rig mulighed for udeliv, hyggestunder, leg og dyrehold – alt sammen i rolige og naturskønne omgivelser og med første parket til årstidernes skiften.
Det kuperede terræn og den omkransende skov giver en helt særlig atmosfære, hvor man virkelig mærker roen. Fra husets to terrasser og det nyligt opførte orangeri kan skoven og dyrelivet nydes helt tæt på.
Den skønne udsigt følger dig også indenfor, hvor både opholdsrum og værelser har et dejligt lysindfald og man får en skøn fornemmelse af at være i ét med naturen.
Ejendommen er opdelt i to afdelinger og giver derfor oplagte muligheder for enten at samle flere generationer under samme tag eller etablere et Bed & Breakfast.
I Gjern finder du både dagpleje, vuggestue, børnehaver, skole og SFO. Byen byder desuden på dagligvarebutik, byggemarked, autoværksted og en lokal Gørtler.
Området omkring Søhøjlandet inviterer til både gå- og cykelture samt oplevelser i bl.a. Dayz feriecenter, golfbaner, mountainbikespor og Gjern Bakker Golf Resort.
Beliggenheden gør det let at komme til både Silkeborg, Aarhus og Viborg – alle inden for 20–30 minutters kørsel.
Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!