Lunddorpvej 5, Lunddorp,
8830 Tjele
I kuperet terræn og med langstrakt udsigt over den omkringliggende natur er denne charmerende og hyggelig ejendom fra 1894 beliggende.Ejendommens mange fine detaljer og stemning kan dateres tilbage til husets opførelse og man har over årene formået at bibeholde ejendommen karakteristika selv man har fornyes ejendommen og løbende renoveret den. Her kan nævnes synlige hanebånd, sprossede vinduer og gamle plankegulve.
Du vil stadig skulle påregne modernisering og opdatering af boligen indvendigt.
Boligen rummer hele 219 m2. + en kælder på 27 m2. Boligen er indrettet med præsentabel entre med opgang til husets 1. sal. I stueplan er der en dejlig stor stue, 2 store værelser, køkken i alrum med udgang til havn. Badeværelse med brus samt bryggers og baggang.
1. sal er indrettet med 3 værelser, badeværelse og stor ekstra stue med brændeovn og en fantastisk kvist der giver et skønt indfald.
Ejendommen er beliggende på en skøn stor grund på knap 4.000 m2 og man har en dejlig have med stor buske og flotte træer og frugttræer. Her er drivhus og plads til køkkenhave og ejendommens udhusbygninger på i alt 730 m2 giver mulighed for den pladskrævende hobby. Du kan også få opfyldt dine drømme om at drive gårdbutik, kennel mv.
På den store gårdsplads har man en dejlig udemiljø og ejendommen er en harmonisk pæn ejendom.
Ejendommen er beliggende med kort afstand til Vejrumbro og Ørum, hvor man i begge byer finder både, indkøb, skole og daginst. Derudover har man kun 15 min kørsel til Viborg midtby.
En ejendommen der skal opleves og hvor du selv har mulighed for at sætte det sidste præg.
Ring til Ejendomsmæglerfirmaet John Frandsen på 86615388 for en fremvisning.
Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!