Stenholmsvej 13,
8400 Ebeltoft
"Refugiet" - stedet, hvor man kan opholde sig i fred og ro, uden at blive forstyrret af andre
Husets navn siger det hele, for her, omgivet af skovklædte bakker og naturens ro, finder du dette førsteklasses fristed; et fritidshus fra 2023, højtbeliggende på en uspoleret naturgrund med langstrakt udsigt ud over området. Et område, der er smukt og både fra huset og fra terrassen er der udsigt over det, så man fint kan følge, hvordan landskabets farver og udtryk følger årstidernes skiften.
Allerede ved ankomst fornemmer man den særlige atmosfære – husets sorte træfacade og stilrene arkitektur fremstår både tidløs og indbydende. De sorte vinduesrammer skaber et elegant og moderne udtryk, der sammen med den velvalgte materialepalet bringer varme og karakter til boligen og forener klassisk sommerhusstemning med stilrent design og funktionalitet. Den kæmpestore træterrasse, der er anlagt hele vejen rundt om huset, og hvortil tagudhænget danner læ, udgør et lækkert udemiljø med loungeområde og sol fra morgen til aften.
Indkørslen er belagt med kørefliser og haven er Vild med vilje. Her er der lavet naturlige, små stier rundt på grunden, så man kan komme forbi de blå kornblomster og ned til det store bålsted.
Indenfor venter et gennemtænkt indrettet feriehjem, hvor der gennem hele huset er anvendt ensartede kvalitetsmaterialer, som sikrer en rolig helhedsfornemmelse. Med armaturer og greb i messing, og den støvede grønne farve på skabselementerne er indretningen helt i tråd med nutidens trend. Intet er overladt til tilfældighederne – det er et fristed, der er skabt til at blive brugt og elsket. Som en praktisk hjælp til rengøringen er der centralstøvsuger i huset, som selvfølgelig medfølger.
Huset indeholder tre lyse og rummelige soveværelser, hvoraf der i det ene også er en hems. Badeværelset er lækkert med bruseniche og lyse klinker. Husets centrale samlingspunkt er det åbne opholdsrum, hvor køkken, spiseplads og stue flyder sammen, og skaber en naturlig ramme, der understreges af de smukke birkefinér på vægge og lofter. Her er der højt til loftet – både fysisk og mentalt – og store vinduespartier lukker naturen ind og giver et skønt lysindfald dagen igennem.
Her får man et fritidshus med god plads til familien i et område, der dufter af frihed og kalder på naturoplevelser! Fra fritidshuset er der blot få kilometer ned til stranden, så her får man altså både lækkerhed og noget af Danmarks smukkeste natur. Der er rig mulighed for en gå- eller cykeltur, en dukkert ved stranden eller måske bare at læne sig tilbage og nyde livet. Besøg Ebeltoft, der byder på en hyggelig, brostensbelagt gågade, specialbutikker, lækre spisesteder, Glasmuseet, Fregatten Jylland og Maltfabrikken eller tag en tur i Djurs Sommerland, Ree Park eller Mols Bjerge.

Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!