Vandkærsholmvej 17, Egsmark,
8400 Ebeltoft
Charmerende fritidshus med havudsigt!Med en eventyrlig og høj beliggenhed midt i det eftertragtede sommerhusområde Egsmark, finder man dette charmerende fritidshus med udsigt udover Ebeltofts "Guldkyst". Egsmark er et yndet ferie- og fritidsmål for mange, og med fritidsboligen på Vandkærsholmvej 17 får du mulighed for at nyde området året rundt - perfekt sted til både afslapning og oplevelser i smukke omgivelser.
Inden døre venter et gennemtænkt indrettet feriehjem, hvor den lyse, nordiske stil og indretningen er helt i tråd med nutidens trend, hvor intet er overladt til tilfældighederne.
Husets første del indeholder en rummelig entré med gulvvarme. Herfra er der adgang til et lækkert badeværelse med ovenlysvindue, bruseniche, hvor man har maksimeret funktionaliteten ved at integrere vaskemaskine og tørretumbler. Køkkenet er et smukt og stilrent Svane Køkken, som er monteret i 2022 og hvor bordpladerne er udført i Lavasten og Bambus. Alle hårde hvidevarer er topklasse; bl.a. er her et lækkert Siemens vinkøleskab.
Husets hjerterum; det åbne opholdsrum, hvor spiseplads og stue ligger i naturlig forlængelse af hinanden og hvor brændeovnen bidrager til den hyggelige stemning og luft-til-luft varmepumpen sikrer et godt indeklima. De store vinduespartier i både spisestue og dagligstue lader masser af dagslys strømme ind, samtidig med, at de indrammer den smukke havudsigt, hvilket giver rummet en lys og åben følelse. Huset rummer desuden tre gode soveværelser, som er placeret med fokus på både plads og privatliv, så alle i familien kan finde ro og fred.
Udvendigt byder fritidshuset på flere gode terrasser, hvoraf to er overdækket. Den fantastiske udsigt over Ebeltoft Vig, Samsø og Helgenæs er noget særligt og nærheden til vandet, er ikke til at tage fejl af. Grunden giver rig mulighed for boldspil og udendørsaktiviteter. Endvidere findes der lækkert vildmarksbad og udekøkken på terrasserne. Ved siden af boligen finder du desuden et hyggeligt anneks med toilet, som kan bruges til gæster eller som ekstra opholdsrum, hvilket øger boligens funktionalitet. Endvidere værksted og carport.
Det kan ikke overdrives, hvor fremragende det er at have så få skridt til havet. Året rundt vil det vække glæde i relation til vinterbadning, sommerens svømmeture og et væld af aktiviteter på havet. Med blot 5 km. kan man nå Ebeltofts historiske bymidte med dens charmerende brostensbelagte gader, hyggelige caféer og kulturoplevelser. Djursland byder desuden på mange attraktioner så som Djurs Sommerland, Reepark og Skandinavisk Dyrepark og den smukke, nærliggende natur i Nationalpark Mols Bjerge.

Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!