Nøruplund Tværvej 2, Tirstrup,
8400 Ebeltoft
Skønt husmandssted med bølgende marker som nabo
Midt på Djursland, ude hvor markerne bølger, freden er total og vejene snor sig mellem landsbyerne, ligger denne ejendom helt for sig selv, med åbne marker som nærmeste nabo. Når man kommer kørende ind ad indkørslen, ankommer man til en grusbelagt gårdsplads med god plads til parkering. Her står den dobbelte garage, der dog er ret smal i forhold til nutidens bilstørrelser.
Ejendommen består af et stuehus med en sammenhængende staldbygning og blev opført helt tilbage i 1922, men er gennem årene blevet renoveret og er løbende vedligeholdt. Bl.a. er husfacaderne tidligere blevet pudset op og blevet malet hvid i 2025 og et nedsivningsanlæg på bagsiden af garage er skiftet.
Indenfor fortsætter kvaliteten. hvor entréen fungerer som et fordelingspunkt, der deler stueetagen i to sektioner. Fra entréen er der både adgang til køkkenet eller videre ind i en rummelig, let nedsænket fordelingsgang, der tidligere har været en del af den gamle stald og siden er ombygget til boligformål. Her finder man husets to første værelser: det ene rummeligt med indbyggede skabe, det andet oplagt som kontor. Desuden er der et stort badeværelse med brus samt et praktisk vaskerum med rigelig plads. I stueetagens anden afdeling fremstår køkkenet i lyse, moderne og rene linjer. Herfra er der forbindelse til spisestuen og den hyggelige stue, hvor sprossevinduerne lader dagslyset strømme ind og skaber en indbydende stemning. Fra stueetagen fører trappen op til førstesalen, hvor charmen fortsætter. Her mødes man af en stor og lys stue med ovenlys og smukke synlige bjælker, der fremhæver husets karakter. Derudover byder førstesalen på tre regulære værelser og god skabsplads samt endnu et badeværelse, der både er udstyret med brus og badekar.
Villaen er velplaceret på en godt beskyttet grund af spredt bevoksning, der afskærmer for de åbne marker. Haven byder derudover på en stor græsplæne og forskellig beplantning, der skaber liv og rum i haven. Bl.a. står her et pæretræ, der blev plantet på samme tid som huset er opført. Staldbygningen rummer uanede mængder af muligheder, så ønsker du plads til en hobbyaktivitet, værksted eller lignende, så er stedet her, det helt rigtige for dig.
Med en beliggenhed centralt på Djursland, har du gode pendlermuligheder. Her kan du hurtigt nå ud til motortrafikvejen, og dermed Århus, Randers og resten af Jylland. I Tirstrup, blot 4 km. herfra, finder du Daglig Brugsen, der har åbent hver dag og i Rosmus ligger børnehuset, der rummer både børnehave og skole. Skolebussen stopper lige udenfor døren, så det er trygt og nemt for ungerne. Kolind ligger omkring 6 km herfra, hvor det også er muligt at handle ind, gå i skole og benytte letbanen til Aarhus og Grenaa. Skandinavisk Dyrepark ligger 2 km. herfra og så er der desuden kun 8 km kørsel til Aarhus Lufthavn.
Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!