Gml Oustrupvej 19, Mygind,
8544 Mørke
Landejendom med 5,8 hektar, sø og masser af mulighederHer får du en naturskønt beliggende landejendom nær Mygind, hvor du får højt til himlen, masser af plads og fantastiske muligheder for både familieliv, hobbyer og udeliv. Med ca. 5,8 hektar jord, sø og skønne naturomgivelser er her plads til at dyrke interesserne, gå på jagt eller blot nyde roen og friheden på landet. Samtidig er ejendommen ideel for børnefamilien med både børnehus og skole i nærheden, og skolebussen henter børnene for enden af vejen, hvilket gør hverdagen både nem og tryg.
Boligen byder velkommen i en rummelig og aflang entré, som skaber adgang til store dele af huset. Her finder du to gode værelser samt trappen til førstesalen. I forlængelse ligger bryggerset, som giver gode muligheder for både opbevaring og tøjvask – praktisk indrettet til hverdagen.
Fra entréen træder du ind i den hyggelige vinkelstue, hvor brændeovnen skaber en varm og stemningsfuld atmosfære. Herfra er der direkte udgang til en flisebelagt terrasse, som indbyder til afslapning og hyggelige stunder udendørs.
Videre gennem de elegante franske døre åbner det store køkken-alrum sig op. Køkkenet er kombineret med spisestuen og fremstår lyst og indbydende med loft til kip, som giver rummet en flot og næsten herskabelig rum fornemmelse. Her er plads til både hverdagsliv og gæster omkring spisebordet.
I den ene ende af huset finder du yderligere to gode værelser, som begge er indrettet med egen hems –perfekte som børneværelser med plads til både leg, hygge og kreative løsninger. Stueplan rummer desuden badeværelse samt et separat toilet.
På førstesalen får du et ekstra opholdsrum med mange anvendelsesmuligheder. Her kan der eksempelvis indrettes børnestue, teenageafdeling, motionsrum eller hobbyområde alt efter behov.
Udendørs fortsætter oplevelsen med masser af plads omkring ejendommen. Den store flisebelagtegårdsplads skaber et hyggeligt og anvendeligt gårdmiljø, og via få trin kommer du op til din helt egen fodboldbane. Rundt om huset finder du flere skønne terrasseområder, som er afskærmet af hække og giver privatliv og læ til udelivet.
I længebygningerne finder du både depotrum, redskabsrum og garage samt endnu en separat garage, hvor træpillefyret er praktisk placeret. Her er ideelle rammer til værksted, hobbyprojekter eller opbevaring.
Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!