Emil Møllers Gade 22, 2 tv,
8700 Horsens
Velkommen til Emil Møllers Gade 22, 2. tv. – en skøn og yderst velholdt ejerlejlighed, ideel for både singler, par eller førstegangskøbere, der drømmer om en central beliggenhed og funktionel indretning i rolige omgivelser.Hele lejligheden er nymalet, og der er opsat nye lofter i gangen, soveværelse og køkkenet, samt er der lagt nyt gulv i soveværelset og køkkenet.
Lejligheden er indrettet med en klassisk fordelingsentré, som giver adgang til alle boligens rum. Her er der plads til overtøj og sko, og det naturlige lysindfald giver straks en god fornemmelse ved ankomst.
Lejlighedens to værelser har begge en god størrelse og er oplagte som henholdsvis soveværelse og opholdsstue – eller til to personer, der ønsker separate værelser, der er desuden mulighed for at etablere et tredje værelse i den ene ende af stuen.
Køkkenet fremstår helt nyt og moderne med hvide elementer og sort bordplade. Der er adgang til bagtrappe via døren i køkkenet, hvorfra der er adgang til kælderen hvor der mulighed for at installere sin egen vaskemaskine.
Badeværelset er med flisebelægning på gulv og vægge. Her er bruseniche med forhæng, toilet og vask med spejl og skabsplads. Alt fremstår velholdt med lyse overflader og et enkelt udtryk, som gør det nemt at indrette efter eget behov.
Ejendommen er en klassisk murstensejendom fra 1933, der fremstår pæn og velholdt, hvor du ikke skal bekymrer dig om genboer der kigger ind i lejligheden. Den rummer en tryg og velfungerende ejerforening, hvor man ikke skal tænke på snerydning og trappevask, samt får du som beboer adgang til en hyggelig, flisebelagt baggård med overdækket cykelparkering, tørresnor og mulighed for at nyde udendørslivet ved bord/bænkesæt. Der er desuden tilknyttet et praktisk kælderrum til opbevaring og aflåst cykelskur.
Lejligheden er placeret i hjertet af Horsens med kort afstand til både indkøb, offentlig transport, spisesteder og kulturliv. Indenfor få minutters gang finder du butikker, caféer og grønne områder, og Bygholm Park ligger blot et kvarters gang væk. Der er desuden kun få minutters gang til både banegården og gågaden, hvilket gør placeringen ekstra attraktiv. Horsens Station sikrer nem pendling mod bl.a. Aarhus, Aalborg og København.
Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!