Dolmer Bygade 26, Dolmer,
8500 Grenaa
Renoveret landejendom, erhvervsmuligheder, mulighed for dyrehold og så lige i kanten af byen!Drømmer du om at kombinere passionen for heste, pladskrævende hobbyer eller mindre erhverv med en topmoderne bolig tæt på byen? Denne unikke landejendom tilbyder et fuldstændig indflytningsklart stuehus, passende rammer til hestehold, en gedigen udhusbygning fra 2009 i rød sten og en placering i absolut særklasse – lige i bygrænsen og med den smukke natur som nabo.
Herfra kan børnene cykle til byens skole og alle de øvrige aktiviteter!
Den unikke placering er noget særligt: Du bor midt i den landlige idyl med højt til loftet og fuglesang, men har samtidig Grenaas faciliteter lige ved hånden. Logistikken glider let i hverdagen, når indkøb, skoler og institutioner kun er en kort cykeltur væk.
Ejendommens absolutte højdepunkter:
- Totalrenoveret stuehus: 180 kvm. moderne bolig med kompromisløs komfort, herunder behagelig gulvvarme i stueplan. Flot rødstensstuehus med 4 skorstene.
- Flot udbygning fra 2009 på 332 kvm.: Funktionelt udhus i røde sten med ideelle rammer til mindre erhverv, hobbyværksted, bilsamlingen eller meget andet!
- Hestefaciliteter: Egen stald med hestebokse og et dejligt naturskønt jordstykke udlagt som folde med nem og sikker adgang fra stalden.
- Nabo til skov: Ejendommen grænser op til naturskønt skovstykke.
- Perfekt børnevenlig beliggenhed: Ligger lige i kanten af byen, så børnene trygt kan cykle til skole og fritidsaktiviteter.
Det renoverede stuehus byder på dejligt bryggers med klinker. Videre kommer man til det store køkken alrum i åben forbindelse med stuen. Her er loft til kip og synlige bjælker, et gennemgående lys igennem rummet med udsyn til gården eller havesiden. Fra alrummet kan man tilgå "voksenafdeling" med soveværelse og badeværelse. Her er desuden kontorrum.
Fra forgangen er der adgang til 2 store værelser med yderligere et badeværelse. En perfekt børneafdeling. Herfra kan der potentielt laves adgang til en overetage efter behov.
Fra stuen kan man tilgå den dejligt opvoksede haveside med gamle træer i meget uforstyrrede rammer. Videre kan man tilgå græsarealet med hestefolde.
I gårdspladsen er der ligeledes oplagte betingelser for landlig hygge, hvor masser af soltimer nydes. Udhusbygningerne danner en fantastisk ramme og søger for, at man har alle de gode faciliteter lige ved hånden! En velbeliggende landejendom, der skal opleves på en fremvisning!
Der er monteret solceller på udhuslænge.
Skal du have solgt først?
Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende salgsvurdering af din bolig!